Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik Kazası Tazminat Davası

İki tarafın da trafik kazası olayının meydana gelmesinden dolayı ağır yararlanmaların sonucunda bedensel olarak zarar görmesi durumunda veya trafik kazası sonucu bir tarafın hayata gözlerini kapatması sonucunda kişilerin meydana gelen maddi ve manevi zararları ve hasarları karşılayabilmeleri için mahkemelere müracaatta bulunarak tazminat davası açabilir. Mağdurların tazminat davasını açabilmeleri için belli şartları ve kuralları yerine getirmesi gerekir.

Dava Açmak İçin Süre Var Mı?

Trafik kazası sonucunda bir tarafın maddi ve manevi açıdan çok hasara ve zarara uğramasından dolayı tazminat davası açabilme hakkına sahip olur. Mağdur olan tarafın tazminat davası açabilmesi için tazminat davasının açılma zamanlarını öğrenmeleri gerekir.

Mağdur olan tarafın tazminat davası açabilmesi için 2 yıl süre içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Bunun dışında trafik kazası sonucunda iki taraf arasında büyük tartışma olması durumunda taraflardan birinin ağır yaralanması veya ölmüş olması sonucunda mağdur olan kişinin karşı tarafın ceza alması için maddi ve manevi tazminat davası da açabilir. Mağdur tarafın bu sebepten dolayı açacağı maddi ve manevi tazminat davasının süresi yine 2 yıl olarak belirlenir.

Mağdur taraflar, bu süreç içerisinde dava açmadıkları zaman karşı tarafın yargılanma ve ceza alma süreleri biteceğinden dolayı hiçbir koşulda mahkeme tarafından suçlu kişilere hapis ve para cezaları uygulanamaz. Bu yüzden trafik kazası sonucu maddi ve manevi hasar ve zarar gören mağdur tarafların dava açma sürelerini aksatmadan mahkemelere gidip müracaatta bulunmaları gerekir.

Davayı Açma Hakkına Sahip Olanlar

Trafik kazası sonucunda maddi ve manevi anlamda mağdur olan tarafların hem bedensel hem de ruhsal açıdan zarara ve hasara uğramasından dolayı mağdur olan kişilerin mahkemelere başvuru yaparak ne kadar zararlarla karşılaştılarsa karşı taraftan zararlarını ve hasarlarını kapatacak miktarda tazminat alabilme şansını elde eder. Aşağıda trafik kazası sonucunda meydana gelen bedensel ve ruhsal zararları mağdur olan tarafın kimden talep edebileceği ile ilgili bilgiler yer alır:

  • Trafik kazasında mağdur olan tarafın karşı tarafın yanlış araba kullanmasından veya trafikte kurallara uymayıp kazaya sebep olmasından dolayı karşı tarafa maddi ve manevi tazminat davası açabilir.
  • Trafik kazası sonucunda yapılan kazanın arabanın sahibi tarafından yapılmışsa araba sahibine maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.
  • Trafik kazası sonucunda kazanın yapıldığı arabanın sorumlusu kim ise ona da mağdur olan tarafın maddi ve manevi tazminat davası açma gibi bir durumu vardır. Böyle bir durumda mağdur olan taraf mahkemelere başvurarak arabanın sahibine meydana gelen bedensel ve ruhsal zararların karşılığını almak için maddi ve manevi tazminat davası açabilir.
  • Trafik kazası sonucunda kaza yapılan arabanın sigorta güvenliği hangi sigorta şirketine ait ise sigorta şirketinden meydana gelen hasarlar ve zararlar konusunda tazminat davası açılabilir.

BİZE ULAŞIN