Trafik Kazası Tazminat Ankara

Trafik Kazası Tazminatı Ankara

Trafik Kazası Tazminat Ankara

Destekten yoksun kalma tazminatı, hukuk sistemimizde vefat eden bir kişinin yaşamı süresince maddi veya manevi destekte bulunduğu kişilerin, yaşanan ölüm sebebiyle aldıkları destekten mahrum kalmaları neticesinde gündeme gelen zararın tazmin edilmesini konu edinmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatı, yaşanan ölüm sebebiyle ölen kişinin sağlığında destek alan kişilerin maddi ve manevi durumlarının daha da kötüleşmemesi için kabul edilip değerlendirmeye alınan bir husustur. Bu bağlamda destekten yoksun kalma tazminatı nedir, nasıl açılır sorularının yanıtlarına ilişkin detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir, Nasıl Açılır?

Ölümün meydana gelmesinin akabinde destekten yoksun kaldıklarını iddia eden hak sahipleri, yetkili mahkemeye başvurarak destekten yoksun kaldıklarına ilişkin maddi tazminat davası açabildikleri gibi manevi tazminat davası da açabilme haklarına sahiptir.

Hukuk sistemimizde yer alan bu tazminat taleplerinin amacı, ölen kişinin yaşamında destek verdiği kişilerin hayatlarında olumsuz bir durum yaşamadan aynı şekilde sürdürebilmeleri ve ekonomik bakımından kötü şartlara maruz kalmamalarıdır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

Hukuku sistemimizde yer alan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 53. maddesinde “ölüm ve bedensel zararlar” başlığı altında destekten yoksun kalma tazminatına ilişkin hususlar düzenlenmiştir. Bu bağlamda ölenin desteğinden yoksun kalan kişilerin, bu sebeple maruz kaldıkları kayıplara da dikkat çekilmektedir. Söz konusu destekten yoksun kalma tazminatı taleplerine ilişkin;

  • Hukuku aykırı bir fiil sonucunda destek verenin ölümü
  • Destek verenin ölümünün akabinde maddi ve manevi zararın meydana gelmiş olması
  • Destek verenin ölümüne sebep olan fiil ile karşılaşılan zarar arasında illiyet bağının mevcut olması
  • Hukuka aykırı olarak gerçekleşen fiilin kusurlu olması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere destekten yoksun kalma tazminatı Borçlar Kanunu kapsamında bu şekilde tanımlanmıştır. Destekten yoksun kalma tazminatında ölümün sebep olduğu zararlar, ölen kişinin aksine destekten yoksun kalan kişilerin bir başka deyişle hak sahiplerinin maruz kaldığı zararlar olarak kabul edilmektedir.

Bu vesile ile gündeme gelen destek ve yarımdan yoksun kalanların tazminat hakkı, ölen kişiden geçen bir miras olarak kabul edilmemekle birlikte söz konusu hak sahiplerinin kişiliklerinde doğan bağımsız bir hak olarak nitelendirilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Zamanaşımı

Destekten yoksun kalma tazminatı zamanaşımına tabi tutulan hukuki süreçler arasında kabul edilmektedir. Buna bağlı olarak yetkili mahkemede hak sahiplerinin zararın ve tazminat yükümlüsünün öğrenilmesinin ardından 2 yıl içinde destekten yoksun kalma tazminatı davasının açılması gerekmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatı nedir, nasıl açılır sorularının yanıtlarına ilişkin detaylı bilgileri hukuk ofisimizden danışmanlık hizmeti alarak temin edebilirsiniz

BİZE ULAŞIN