Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Öncelikle yalnızca parasal hasar görmüş kazalarda; kazaya karışan diğer vasıtaların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşmadığınız takdirde ya da alttaki durumlarda 155 ya da kaza yerel Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber vermelisiniz.

1-Sürücü belgesiz motorlu vasıta kullanılıyorsa ya da yetersiz sürücü belgesi ile motorlu vasıta kullanılıyorsa,

2-Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

3-Sürücüde alkol ya da akıl sağlığı şüphesi varsa,

4-Kazaya karışan vasıtalardan biri ya da daha çoğu kamu kurumlarına ait ise,

5-Kamu kurumlarına ait eşyada zarar ortaya gelirse,

6-Trafik kazasında yalnızca 3 üncü şahıslara ait eşyalara zarar gelirse,

7-Kazaya karışan vasıtalardan birinin ya da birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen vasıtalar amacıyla düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)

8-Trafik kazası ölüm ve/ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa.

Yukarıdaki nedenlerle Maddi hasar görmüş trafik kazası belirleme tutanağı dolduramadığınız durumlarda yapmanız gerekli olanlar ise alttaki gibidir:

Kaza yerinde aracın yerini değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.

1-Kaza yeri jandarma sınırları amacıyladeyse en yakın jandarma karakoluna haber sunarak ifade vermeli ve görgü belirleme tutanağı tutturmalısınız.

2-Kazaya diğer bir vasıta da karışmış ise o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız.

3-Araç çalışmıyorsa ve kasko poliçenizin asistan hizmeti varsa çekici amacıyla asistan şirketini aramalısınız. Mümkün olan durumlarda vasıtalar kaza yerinden kaldırılmadan evvelce değişik açılardan fotoğrafları çekilmelidir.

Tutanakların bir sureti fotoğraflarla birlikte karşı tarafın ya da kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden
sigorta şirketine ya da kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

Kaza zaptı işleminden sonra aracı, anlaşmalı ya da yetki sahibi bir servise çektirmelisiniz. Hasar ihbarını yapabilmek amacıyla alttaki evrakları hazırlamanız gerekir.

1-Poliçe fotokopisi,

2-Kaza Tespit Tutanağı,

3-Alkol raporu,

4-İfade tutanakları, görgü belirleme tutanağı,

5-Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi,

6-Hasara ait fotoğraflar,

7-Rehinli ve ipotekli vasıtalarda bankadan alınacak resmi belgeler.

BİZE ULAŞIN