Trafik Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik Kazası Ölüm Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik kazası sebebiyle ölümün ardından gündeme gelen destekten yoksun kalma tazminatı, hak sahiplerinin yetkili mahkemelere tazminat talebinde bulunarak açabildikleri tazminat davaları arasında yer almaktadır. Trafik kazası ölüm destekten yoksun kalma tazminatına ilişkin hukuki prosedürler 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre söz konusu tazminatın hak sahipleri açısından talep edilebilmesi için bazı hukuki usul ve esasların oluşması gerekmektedir. Söz konusu hususlar;

  • Ölümün arkasından bir veya birden fazla destekten yoksun kalan kişi bulunması
  • Söz konusu destekten yoksun kalma tazminatı talep eden kişinin fiilen ölen kişi tarafından maddi veya manevi destek görüyor olması
  • Bununla bildiğinde ölen kişinin yaşamı süresince fiilen bakmasa bile ileride bakma ihtimali bulunan hak sahipleri de sonradan kanun düzenlemesi yapılarak söz konusu destekten yoksun kalma tazminatı almaya hak kazanmıştır.

Tek Taraflı Trafik Kazalarında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Ölümlü trafik kazası tazminat 2019 yılında da bu alanda destekten yoksun kalmaları sebebiyle mağdur olan vatandaşlar tarafından yakından araştırılmaktadır. Bu bağlamda öncelikle şu hususa değinmek gerekir. Trafik kazasının akabinde destekten yoksun kalma tazminatının açılabilmesi için gerçekleşen trafik kazasında destek alınan kimsenin yaşamını yitirmesi gerekmektedir. Dolayısıyla yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında bu tür tazminat talebinde bulunulması durumunda yetkili mahkeme davayı usulen reddetmektedir.

Hukuk sistemimizde bu duruma ilişkin öne çıkarılan detay kusur hususudur. Zira genellikle tek taraflı ve yaralanmalı olarak sonuçlanan trafik kazalarında kusur sürücüye ait olmaktadır. Ancak bu noktada yine tek taraflı olsa dahi trafik kazası ölümle sonuçlanmış ise hak sahibi destekten yoksun kalan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için tazminat talebine yanıt verilen bazı özel durumlar mevcuttur.

Ölümlü Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hak Sahibi Kişiler Kimlerdir?

Destekten yoksun kalma tazminatında ölümlü sonuçlanan trafik kazalarında hak sahibi olarak kabul edilen kişiler şunlardan oluşmaktadır:

  • Ölenin eşi
  • Çocukları
  • Anne ve babası
  • Kardeşleri
  • Bakmakla yükümlü olduğu kişi veya kişiler (kan bağı da olabilir kanunen illiyet bağı da olabilir)

Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm durumunda, tarafların kusur halleri göz önünde bulundurulmadan maddi ve manevi destekten yoksun kalma tazminatına hükmedilebilmektedir. Zira ölümlü trafik kazası manevi tazminat Yargıtay kararı ile de içtihatlarda yer alan pek çok bağlayıcı hüküm bulunmaktadır. Bu bağlamda trafik kazası ölüm destekten yoksun kalma tazminatı davalarına ilişkin hak kayıpları yaşamamak için alanında uzman tazminat hukuku avukatından profesyonel hukuki destek alınması tavsiye edilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN