Trafik Kazası Avukatları Ankara

Trafik Kazası Avukatları Ankara

Trafik Kazası Avukatları Ankara

Manevi Tazminat Nedir

Türk Borçlar Kanunu’nun 56. maddesi “Hâkim, bir kimsenin bedensel tümlüğünün zedelenmesi durumunda, vakanın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene  uygun oranda manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilir. Ağır bedensel zarar ya da ölüm hâlinde, zarar görenin ya da ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak  uygun bir oran paranın ödenmesine karar verilebilir.” demek amacıyla manevi tazminat kavramını açıklamaktadır.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat

Türk Borçlar Kanunu’nun Bedensel zarar başlıklı 54.maddesi “ Tedavi giderlerini, kaza sebebiyle kaybettikleri kazanç kaybını, çalışma güçlerinin azalmasından ya da yitirilmesinden kaynaklanan zararlarını ve ekonomik geleceklerinin sarsılmasından kaynaklanan zararlarını” kazaya sebepa olan şahıs ya da kurumlardan talep edebilirler. Bu zararların yanı sıra kaza sebebiyle yaralanan şahıs manevi zararlarını da kazaya sebep olan şahıs ya da kurumlardan talep edebilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat

1- Cenaze Giderleri:

Ölüm vakanın meydana geldiği andan, ölünün gömülmesine kadar olan süreçte cenaze ile alakalı olarak meydana çıkan giderlere cenaze giderleri denir. Bu giderlerin içersine cenazenin bir yerden diğer bir yere nakli gibi masraf girer. Bu tür giderler parasal tazminat başlığı altından kazaya sebep olan şahıs ya da kurumlardan talep edilebilir. Cenaze giderleri talep edilirken maktu yani dikkat çekici bir rakam söz hususu değildir. Cenaze ile alakalı zaruri tüm giderler parasal tazminat ortamında talep edilebilir.

2- Ölüm Hemen Gerçekleşmemesi:

Ölümlü trafik kazalarının mühim bir evresinde ölüm vakası derhal gerçekleşmeyebilir. Bir tedavi sürecinden geçmiş olabilir,  tedavi sürecinden daha sonra gerçekleşen  ölüm sürecine kadar tedavi namıyla oluşturulan masrflar parasal tazminat isteği ortamında kazaya sebep olan şahıs ya da kurumlardan talep edilebilir.

Bu tedavi giderleri kapsamına trafik kazası neticesi zarar gören kimseyi tedavi etmek amacıyla oluşturulan tüm masraflar girer. Ameliyat, ilaç ve hastane masrafları, ortopedik aygıtlar, refakatçi ya da bakıcı masrafları, hastanın tedavisinin diğer bir kentte yapılması gerekiyorsa nakil masrafları gibi giderler bu kapsamdan talep edilebilir. Hem de kazaya uğrayan bireyin tedavi sürecinde iş gücünden yoksun kalması nedeniyle bu süreçte uğradığı zararlar da bu kapsamda değerlendirilir.

3-Destekten Yoksun Kalma Tazminatı:

Türk Borçlar Kanunu’nun 53. Maddesi’ne göre ölüm halinde desteğin desteğinden faydalananlar ölüm neticesinde yoksun kaldıkları bu zararları tazminat olarak sorumlulardan talep edebilirler.

Ölümlü trafik kazalarında ölenin desteği ile yaşamlarını devam ettiren şahıslar ölüm nedeniyle yaşam standartları sarsılacağından ileriye dönük zararlarını kazaya sebep olan şahıs ya da kurumlardan talep edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakkı sadece ölenin mirasçıların da değildir. Hem de ölenin desteği ile yaşamını sürdürdüğünü kanıt eden 3. şahıslarda destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler.

Türk Borçlar Kanunu’nun 56. Maddesi; “Ağır bedensel zarar ya da ölüm hâlinde, zarar görenin ya da ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir oranda paranın ödenmesine karar verilebilir.” demektedir.

Ankara Trafik Kazası Avukatları ile iletişime geçebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN