Trafik Kazalarında Uzman Avukat

Trafik Kazalarında Uzman Avukat

Trafik Kazalarında Uzman Avukat

Trafik kazası; karayollarında en az bir adet motorlu taşıtın karıştığı ve sonucunda bedensel ya da maddi zararların meydana geldiği bir olaydır. Trafik kazasının meydana gelmesi için trafikte iki taşıtın olması gerekmez. Bir aracın üçüncü bir şahsa ait ev, araba, arsa ve benzeri özel mal ve mülküne zarar vermesi de trafik kazası tanımına girmektedir.

Trafik kazalarında maddi hasarlar ve zararlar meydana geldiği gibi ölümler ve sakatlıklar da yaşanabilmektedir. Meydana gelen trafik kazası yüzünden maddi ve manevi zarara uğrayan kazazedeler, buradan kaynaklanan hak kayıplarına karşı tazminat talep edebilme hakkına sahiptir. Trafik kazalarında avukat desteği de alınabilen bu tazminat taleplerinde muhatap araçların zorunlu trafik sigortası kapsamında sigortalandığı sigorta şirketleridir.

Trafik kazası sonrası meydana gelen maddi ve manevi zararların karşılanması için kazaya sebebiyet veren aracın sigorta şirketi aleyhinde açılacak trafik kazası tazminat davalarında profesyonel destek alınması büyük önem taşımaktadır.

Trafik Kazasında Kimler Dava Açabilir?

Meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunmayan kazazede eğer hayattaysa Türk Borçlar Kanunu’nun 41. 45. ve 47. maddeleri uyarınca bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkına sahiptir.

Ancak trafik kazası mağduru vefat etmiş ise onun vefatı nedeniyle maddi ve manevi zarara uğrayan yakınları, bu zararların karşılanması için maddi ve manevi tazminat davası açabilirler. İlgili kanuna göre vefat eden kazazedenin desteğinden yoksun kalan kişiler şunlardır: Annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki diğer kişiler. Öte yandan trafik kazası mağduru ölmeden önce dava açmış ise yine bu kişiler davaya devam edebilirler.

Trafik Kazası Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi

Trafik kazalarında dava açma süresi her halükarda kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içindedir. Dolayısıyla hak düşürücü niteliğe sahip olan bu süre geçirilirse zamanaşımına uğramaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN