Trafik Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat

Trafik Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat

Gerek dikkatsiz sürücüler, gerekse trafik koşullarının elverişsiz olması gibi amaçlarden ötürü her yıl ülkemizde binlerce irili ufaklı trafik kazası ortaya gelmekte ve bir çok insan maddi ve manevi açıdan büyük zararla içerisine sokmaktadır. Bu amaçla trafik kazasında hatası olmayan bireylerin uğradıkları zararı dava açarak almaları olası olan bir prosedür olmaktadır.

Tamamen kazanın çeşidine ve istenmekte olan tazminatın çeşidine göre şekillenmekte olan bu prosedürler şu şekilde olmaktadır. İlk olarak kaza çeşidine bağlı olarak ölümlü hallerde kazazede yakınlarının kazadan ötürü doğmakta olan zararları almak amacıyla açılmakta olan maddi ve manevi trafik kazası tazminatı adı altında ele alınmaktadır. Bu gibi hallerde kazazedenin birinci derece yakınları yanında bakmakla yükümlü bulunduğu aile bireyler ve kazazedenin yardım ettiği kanıtlanabilmesi durumunda olanlar destekten yoksun kalma tazminatından yararlanabilmektelerdir. İkinci olarak ise yaralanmalı kazalar neticesinde meydana gelen tazminat hakkı olmaktadır.

Kişinin uğradığı bütün maddi ve manevi zararlar hesap uzmanı bilirkişi tarafından kusur, yaş, iş göremezlik oranı gibi bazı kıstaslar göz önüne alınarak hesaplanır. Bazı tazminat hesaplamalarda çok yüksek tazminatlara karar verilmektedir.

Trafik kazası tazminatları ortamında son hal ise parasal hasar görmüş trafik kazası tazminatı prosedürleri olmaktadır. Bu gibi hallerde kazada hatası bulunuyor olan şahıs genel olarak meydana gelen parasal hasarı ödemekte bulunduğu amacıyla pek mahkeme yoluna başvurulmamaktadır. Fakat bu yapılmaz ise ya da kazazede doğrulusunda manevi bir tazminatta talep edilmek istenilir ise tekrar bütün tazminat prosedürleri amacıyla alakalı adli kurumlara başvurma hakkı bulunuyordır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN