Trafik Kazaları için Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazaları için Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik Kazaları amacıyla Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Araç adedinin süratle yükselmesi ve bunun aksine trafiğe verdiği önemin ve gösterilen özenin azalmasına bağlı olarak sık sık trafik kazaları yaşanmaktadır. Bu kazalar ardından ölümlü ve yaralanmalı kazalar söz hususu olabilirken aynı vakitte parasal hasar görmüş kazalardan da söz etmek olası olmaktadır. Hukuki alanda da karşılığı tespit edilen bu kazaların taraflar arasında anlaşmalı bir şekilde neticelenebilmesi amacıyla de davalar açılabilmektedir. Kaza ardından meydana gelen parasal ve manevi her türlü kayıp ve hasar amacıyla Trafik Kazalarında Tazminat davası açılarak tarafların adaletli bir şekilde bu problemden kurtulmaları olası oluyor.

Davalar neticesinde hukuki olarak elde edeceğiniz miktarların belirlenmesinde kaza ardından vefat edenlerle alakalı olarak onların yaşları, ne kadar vakit çalıştıkları etkili olmaktadır. Kaza ardından yaralı olarak kazadan çıkanlar amacıyla de hastane giderleri bu tazminat davasının hususu olabilmektedir.

Bu sayede yaralı şahsa yapılmış olan bütün tedavi hedefli giderler tazminatın miktarının belirlenmesinde etkili olabilmektedir. Kaza ardından Trafik Kazalarında Tazminat almak amacıyla dava açmak istenirse ilk olarak bu dava aracı kullanan şahıs ya da aracın ait bulunduğu kurum doğrulusunda açılabilmektedir. Eğer aracı ruhsat sahibinden değişik biri kullanıyorsa dava aracı kullanan şahsa de ruhsat sahibine de açılabilmektedir.

Trafik kazaları ardından taraflar arasında Trafik Kazalarında Tazminat davası açılması söz hususu olursa bu davalarla alakalı zamanaşımı zamanı 8 sene olarak belirlenmiştir. Sadece vefatın bulunmadığı ve yaralı olarak kazadan kurtulan bireylerin söz hususu bulunduğu kazalarda tespit edilen bu vakit şayet kazadan ölü olarak çıkmış şahıslar bulunuyorsa 15 sene kadar uzayabilmektedir.

Dava açarken yazılacak olan dilekçede davalı ve davacı taraflara ait kimlik verileri ile adres bilgi kapasitesi yer almalı ve lüzumlu mahkemelere dilekçenin gönderilmesi sağlanmalıdır. Hem de dava hususu olan kaza araçların plakalarının da dahil bulunduğu çok kısa bir şekilde anlatılmalı ve dava adımına kadar geçilen proses kısa bir şekilde özetlenmelidir. Dilekçenin sonucunda talep edilenler netice ve istem kısmın belirtilerek dilekçe neticelenmiş olur. Avukatlık mesleğini devam ettiren avukatlar arasında trafik kazaları ile ilgilenen avukatlar yardımı ile davalar kısa vakit içerisinde neticelenebilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN