Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

Ölüm Ve Cismani Zarar

Ölüm Ve Cismani Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat Davası

Maddi ve manevi tazminat davaları, bir kaza veya ölüm sonucunda meydana gelen bedensel ve ruhsal zararların ve hasarların karşılanması için mağdur olan taraf tarafından yetkili mahkemelere gidilerek açılabilir. Mağdur tarafların maddi ve manevi tazminat davasını açabilmeleri için belli sebeplerin ve durumların meydana gelmiş olması gerekir.

Manevi Tazminat Hangi Durumlarda Açılır?

Manevi tazminat davası, bir olay sonucunda veya kazada ağır yaralanmaların veya ölümün olması durumunda ruhsal açıdan mağdur tarafın hasar görmesinden dolayı karşı tarafa manevi tazminat davası açabilme hakkına sahiptir. Aşağıda mağdur tarafların manevi tazminat davası açabilmesi için meydana gelmesi gereken olay ve kazalar yer alır:

  • Bir kişi,  karşı tarafın yüzünden trafik kazası sonucunda ruhsal açıdan çok fazla zarar görmüşse karşı tarafa kaybettiklerini karşılamak için maddi ve manevi tazminat davası açabilir.
  • Kişilerin izinsiz bir şekilde bir başkası tarafından bilgilerinin ele geçirilip bunu sosyal platform ortamında paylaşmasından dolayı mağdur olan taraf manevi tazminat davası açma şansına sahiptir.
  • Bir hastanede bir kişinin yanlış tedavi sonucu hayatını kaybetmesi veya tedavi sonrası ağır kalıcı felçliklere yakalanması durumunda mağdur taraf hastaneye ve hastanenin doktoruna manevi tazminat davası açabilir.
  • Karı- kocanın boşanma davasında birbirlerini şiddetsiz geçimsizlikten veya evlilikleri boyunca birbirlerine hem sözlü hem de fiziksel şiddet uyguladıklarından dolayı manevi tazminat davası açılabilir.
  • Vatandaşların sosyal platformlar üzerinden birbirlerine hakaret etmesi durumunda veya kişilerin birbirlerini düşük düşürücü şekilde aşağılaması sonucunda manevi tazminat davası açılabilir.

Manevi Tazminat Açmak İçin İstenen Koşullar

Mağdur olan tarafların manevi tazminat davası açabilmeleri için belli şartları ve kuralları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar aşağıda şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Vatandaşların manevi tazminat davası açabilmesi için ilk önce kişiliklerinin ve ruh sağlıklarının etkileneceği olaylar yaşaması gerekir.
  • Vatandaşların gözünün önünde babasının bir kaza sonucu ölmesinden veya bir kavga sonucunda öldürülmesinden dolayı kişinin ruhsal açıdan çok büyük zararlara uğramasından dolayı manevi tazminat davası açabilir.
  • Vatandaşlardan herhangi birinin hastanede ameliyatları sonucunda doktorun yanlış ameliyat yapması sonucunda vücudunun işlevselliğini yok edecek şekilde bir hasar veya zarar meydana gelmişse bu kişinin bunalım içerisinde olmasından dolayı manevi tazminat davası açma hakkı vardır.
  • Bir kişi adına internet üzerinden yapılan kötü bir suç veya davranış sebebiyle mağdur olan tarafın psikolojik açıdan zorlu süreçlerden geçmesinden dolayı kişi adına izinsiz bir şekilde yasa dışı işler yapan kişiye manevi tazminat davası açılabilir.
  • Trafik kazası sonucunda kişinin vücudunda yer alan organlarının herhangi birinin çalışamaz durumda olması sebebiyle kişinin ruhsal açıdan çok çöküntü içerisinde olması sonucunda kazanın oluşmasına sebebiyet veren kişiye manevi tazminat davası açılma şansı vardır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN