Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı

Trafik kazası neticesi vasıtada ortaya gelen hasarların tamirinden sonra vasıtada değer kaybı yaşanır. Bu değer kayıpları ardından tamir görmüş vasıtaların pazar koşullarında, evvelceki değerinden daha düşük bir düzeydeki fiyata göre sunulmak halde kalınır. Trafik kazaları, vasıta sahibi her bireyin karşılaşabileceği bir olay olduğundan dolayı, fazlası şahıs daha eskiden kasko yaptırıp tamir masraflarından kaçınırlar. Kasko firmaları, kapsam dâhilinde olan bütün tamir maliyetleri karşılarlar. Ancak, vasıta değer kaybı davası konusunda ilgi edilecek husus, vasıtalar sigortalı olsa bile ortaya gelen değer kaybının bu kapsamda yer almıyor oluşu. Sigorta şirketleri bu halden tamamıyla soyutlanır. Bu halde, kaza neticesinde vasıtada ortaya gelen değer kaybını karşılamak amacıyla geriye yalnızca ikincil şahıslara vasıta değer kaybı davası açma alternatifi kalıyor. Yalnız tarafların aralarında bir müzakere neticesinde anlaşmaları, ortadaki değer kaybı davasını düşürmektedir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır 

Araç değer kaybının hesaplanmasının ilk adımında belli unsurların belirlenmesi yapılır. Bunlar, aracın kaza evveli pazar değer, yıpranma oranı, üretim yılı, vasıta kilometresi ve daha evvelce ortaya gelmiş hasar ve tamirat, parça değişikliğinin kaydı şeklindedir. Bunun amacıyla alakalı mahkemeler bilirkişi araştırması talep eder bu doğrultuda değer kayıbı belirlenmesi yapılır. Burada ilgi edilecek nokta, şahsın değer belirlenmesi ve daha ardından dava açabilmesi amacıyla kazada mükemmel olması ve sorumluluğun karşı doğrultuda olmasıdır. Tabi vasıtada onarılan parçalar daha evvelce %100 dayanıklı ve orijinal parçalardan oluşmalıdır. Araçtaki fazlası parçada değer kaybı kapsamına girse de cam, stop lambaları, tampon, silecek, jant gibi değişim gerektiren parçalar bu kapsama girmez. Bu belirlenmesi takriben vasıta değer kaybı davası açılabilir.

Araç Değer Kaybı Davası

Bu davayı açabileceğimiz tek şahıs, kazaya sebebiyet veren şahıslardır ve vasıta değer kaybı davası hukuki dayanağı, Borçlar Kanunu 122. Maddesi gereğine göre düzenlenir. Aralarında bir uzlaşma gerçekleşmemesi durumunda, dava açılacak olan şahıs rastgele bir eksikliği olmadığını kanıt dâhilinde ispatlamak haldedır. Aksi takdirde kaybı ödemekle mecburiyetinde kalır. vasıta değer kaybı davası sürecinde karşı tarafa belirleme edilen değer kaybının karşılanması talep edilebileceği gibi, tamir masrafı da talep edilebilir.

Araç değer kaybı davası amacıyla lüzumlu belgeler alttaki gibidir.

Tespit tutanağı
Ekspertsiz raporu
Servis raporu
Servis faturası
Sigorta poliçesi
Araçtaki hasarın yer aldığı fotoğraflar
Varsa, şahit listesi
Bu tür davada vasıta değer kaybı vakitaşımı toplamda 2 yıldır. Bu vakdin takribi kaza tarihi olarak belirlenir. Süreyi aşan hadiseler ya da davalar vakit aşımına uğrayarak meşru sürecin dışında kalır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

BİZE ULAŞIN