Ankara Trafik Kazası Tazminat

Ankara Trafik Kazası Tazminat

Trafik Kazası Sigorta Avukat

Karayollarında en az bir adet motorlu aracın karıştığı kazada ölüm, yaralanma gibi fiziki zarar alma durumuna ve üçüncü bir kişiye ait olan ev, araba gibi özel mal ve mülke gelen zarara trafik kazası adı verilmektedir. Trafik kazalarında bedensel olarak zarar almış kişi ya da hayatını kaybetmiş kişinin bakmakla yükümlü olduğu yakınları, meydana gelen kazada kusuru bulunan kişiye dava açabilme hakkına sahiptir. Trafik kazası sigorta avukat desteği de burada devreye girmektedir.

Meydana gelen trafik kazasında kusuru az bulunan veya hiç kusuru olmayan kazazede, aracında meydana gelen zararlar için maddi, kazadan ruhen olumsuz etkilendiği ve benzeri sebepler için de manevi tazminat davası açabilir. Bununla birlikte pek çok trafik kazası, ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu şekildeki ölümlü trafik kazalarında hayatını kaybeden kişinin yakın ailesi, kazaya sebebiyet veren kişiye maddi ve manevi açıdan tazminat davası açabilmektedir. Ayrıca bu tür kazalarda kusurlu olan kişi, ölümlü trafik kazası tutuklama durumundan dolayı da ağır ceza mahkemelerinde yargılandıktan sonra hapis ceza almaktadır.

Trafik Kazasında Kimlere Dava Açılabilir?

Trafik kazasında kusuru bulunmayan ve meydana gelen kazadan dolayı maddi ve manevi zarara uğrayan kişiler bu zararın karşılanması için şu gerçek ve tüzel kişilerin aleyhinde dava açabilme hakkına sahiptir:

  • Trafik kazasına karışmış ve kazaya sebebiyet verdiği kaza tespitinin ardından kesinleşmiş kişiye manevi tazminat davası açılabilir.
  • İlgili kanunlara göre aracın sahibi, aracın işleteni olarak kabul edildiği için kazada fiilen bir etkisi olmasa da aracın sahibine manevi tazminat davası açılabilir.
  • Trafik kazasında kusurlu olan aracın işletenine maddi ve manevi tazminat davası açılabilmesi mümkündür.
  • Trafik kazasına sebebiyet veren aracın trafik sigortası veya kasko sigortası şirketine maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

Trafik Kazası Tazminat Davası Avukatlık Hizmeti

Sigorta hukuku avukatları, trafik kazası sonucu maddi ve manevi zarara uğrayan müvekkillerinin menfaatlerini deneyimleri ve mevzuatlar hakkında derinlemesine bilgileriyle korumaktadır. Talep edilecek tazminat miktarının doğru ve tatmin edici olması, bu sebeple herhangi bir hak kaybına uğranmaması açısından avukat danışma hizmet alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN