Ankara Trafik Kazası Avukatı

Ankara Trafik Kazası Avukatı

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat 2019. Ölümlü sonuçlanan trafik kazasında tazminat talepleri 2019 yılında da yetkili mahkemelerde sıklıkla karşılaşılan tazminat hukuku kapsamındaki davalar arasında yer almaktadır.  Bu noktada gerçekleşen ölümlü trafik kazasının ardından ölen kişinin desteğinden yoksun kalan kişiler, aralarında mirasçılık bağı söz konusu olmaksızın söz konusu gerekçeyi öne sürerek maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ölümlü trafik kazası tazminat 2019 yılında en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Ölümlü Trafik Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat Talebi

Ölümlü trafik kazalarında, tarafların kusuru göz önünde bulundurulmaksızın ölen kişinin yaşamında maddi veya manevi destek sunduğu hak sahipleri, bu destekten mahrum kaldıklarını gerekçe göstererek tazminat yükümlülüğü bulunan gerçek veya tüzel kişilerden maddi veya manevi tazminat talep etme hakkına sahiptir.

Zira ölümlü trafik kazası akabinde gündeme gelen maddi tazminat taleplerinde; kişinin cenazesinin defin ve cenaze töreni masrafları öne çıkmaktadır. Bununla birlikte hak sahipleri olan ölen kişinin yakınları, trafik kazasında ölümün gerçekleşmesinden duydukları elem, acı ve üzüntü sebebiyle de tazminat yükümlülüğü bulunan gerçek veya tüzel kişiler aleyhinde manevi tazminat davası açabilme hakkına sahiptir.

Öte yandan ölümlü trafik kazası sonucu manevi tazminat talebinde, ölüm hemen gerçekleşmemiş ve kişi hastanede müşahede altında tutulmuş ancak daha sonra ölüm gerçekleşmiş ise, hak sahipleri söz konusu hastane giderleri başta olmak üzere yol giderleri de dâhil olacak şekilde tüm masraflarını ve kazanç kayıplarını isteme hakkına sahiptir. Nitekim bu hususta ölümlü trafik kazası maddi tazminat Yargıtay kararı bulunmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasında Maddi ve Manevi Tazminat Kimlerden İstenebilir?

Ölümlü trafik kazası sonucu gündeme gelen maddi ve manevi tazminat talepleri hak sahiplerinin istediği tazminatlar arasında yer almaktadır. Söz konusu tazminatlar doğrudan trafik kazasına neden olan kişiden istenmektedir. Fakat trafik kazasının gerçekleşmesi konusunda kazanın şekli, kusur durumu gibi her vakıada farklı değerlendirmelere de tabi tutulmaktadır.

Örnek olarak trafik kazasının meydana gelmesinde aracı kullanan kişinin kusuru bulunması halinde maddi ve manevi tazminat talepleri söz konusu kişiyi odak noktası alırken, araçta yaşanan mekanik bir problem söz konusu olması durumunda da bu tazminatlar yetkili servis, tamirci veya sigorta şirketi gibi farklı kişi veya kurumlardan istenebilmektedir. Ölümlü trafik kazası tazminat 2019 ile ilgili olarak detaylı bilgilere ulaşmak için Ankara merkezli avukatlarından profesyonel hizmet alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN